FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO

Sovke - Noctuidae

so nočni metulji. Aktivni so ponoči. Pisane risbe na njihovih krilih spominjajo na sovje oči, od tod ime sovke. Njihove gosenice objedajo podzemne dele mnogih rastlin, nad zemljo pa stebla in liste ali pa se zavrtajo v vrtnine, ki jih tudi onesnažijo s svojimi iztrebki.

Pogoste vrste sovk pri nas, ki delajo škodo so:

  • ozimna sovka (Agrotis segetum),

  • ipsilon sovka (Agrotis ypsilon) in

  • glagolka (Autographa gamma),

ki obžirajo podzemne dele vrtnin.

 

Ozimna sovka se pojavlja občasno in je tedaj nevaren škodljivec 1 do 2 leti. Največjo škodo povzročajo gosenice ki so umazano sive barve, junija. Ipsilon sovka je selivka. Seli se iz južnih krajev tudi k nam. Je higrofilna vrsta, saj deževje in namakanje ugodno vplivata na njeno razmnoževanje.

 

Glagolka je tudi selivka. Seli se spomladi od juga (Severna Afrika) proti severu, preko naših krajev vse do Skandinavije, jeseni pa se seli v obratni smeri. Seveda se ne selijo isti osebki, temveč potomci, saj se razvije več generacij. Gosenice so zelene, zaradi manj nog (tri) na zadku se ob premikanju grbijo kar je tudi eden izmed razpoznavnih znakov. Tudi glagolka je higrofilna vrsta. Njeno razmnoževanje je povezano z večjo vlago zlasti, če dežuje v maju in juniju.

Gosenice kapusove sovke (Mamestra brassicae) se hranijo na kapusnicah, solatnicah, plodovkah in jih resno poškodujejo. Sprva so zelenkaste, ko odrastejo merijo do 45 mm in potemnijo. Barva pa je odvisna od vrste hrane. Gosenice prve generacije delajo škodo v juniju, druge generacije pa v avgustu in septembru. Hranijo se ponoči, podnevi pa so skrite v tleh, zato jih je težko opaziti. Kapusova sovka je higrofilna vrsta. Živi na vlažnih lokacijah, bolj množično se pojavlja v vlažnih letih. Deževno vreme v juliju in avgustu vpliva na število gosenic druge generacije. Tudi zalivanje deluje podobno.

Zelenjadna sovka - Lacanobia oleracea

je najpogostejša vrsta tega rodu pri nas. Gosenice se hranijo z listi (zelje, solata), ki jih preluknjajo in plodovi (paradižnik, paprika), ki jih načnejo od zunaj ali pa se vanje zavrtajo. Gosenice so najprej zelenkaste, kasneje 12 rjavkastih odtenkov, ki so odvisni od vrste hrane. Po vsem telesu imajo še črne pikice. Odrasle merijo do 40 mm. Hranijo se ponoči. Zabubijo se v tleh. Zelenjadna sovka ima na leto dva rodova. Metulji prvega letajo v drugi polovici junija, drugega pa v drugi polovici avgusta. Vse navedene vrste sovk živijo in se hranijo na prostem. Včasih se dogodi, da priletijo tudi v zavarovan prostor, kjer se razmnožujejo in hranijo.

Varstvo

Uporaba registiranih insekticidov, ko so gosenice v začetnih razvojnih stadijih. Starejše so namreč odporne. Za zatiranje sovk uporabljamo insekticide: beta-ciflutrin (Bulldock EC25), Bacillus thuringiensis var. kurstaki (Delfin WG), tebufenozid (Mimic). Škropiti moramo preden se gosenice zavlečejo v rastline, kjer niso več dosegljive za insekticide.

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin